منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

آمادگی قبل ازشروع سخنرانی

آماده شدن قبل از سخنرانی چیست؟

برای اینکه  بهترین نتیجه را از سخنرانی بگیریم لازم است  قبل از سخنرانی خود را آماده کنیم واین آمادگی می تواند مربوط به محتوا، یا خود سخنران باشد.

آماده شدن قبل از سخنرانی چیست؟

آماده کردن سخنرانی  یعنی جمع آوری عقاید، نظریات ، ایده ها وتفکرات خودمان راجع به موضوع سخنرانی و قرار دادن آنها در کنار هم به شکلی درست.

اگر این مطالب را خودمان تجربه کرده باشیم ومثالهای واقعی  وخاطرات خودمان باشد خیلی بهتر است تا اینکه جملات و عباراتی را از جاهای مختلف جمع آوری کنیم و این کار نیازمند تلاش و صبر است.

برای اینکار اگر از چند روز قبل از سخنرانی موضوع را بنویسم و یادمان باشد در طول این مدت بارش افکار صورت می گیرد و مطالبی به ذهنمان می رسد و در هر کتاب یا جای دیگری مطلبی را پیدا کردیم جمع آوری و ترکیب می کنیم.

روش درست آماده شدن قبل از سخنرانی چیست؟

مطلبی که بسیار مهم است این است که سخنران باید بداند دقیقا می خواهد چه چیزی بگوید و این امر باعث می شود سخنران در موقع سخنرانی دچار اشتباه نشود که اکثر سخنرانان به همین دلیل دچار اشتباه می شوند.یک راننده اگر بخواهد از جایی به جای دیگر برود بدون نقشه راه و یا اینکه بداند چگونه مسیر را طی کند امکان ندارد به مقصد برسد یا با سختی های بسیار زیادی راه را پیدا می کند. یک سخنران هم اگر از قبل خود را آماده نکند در موقع سخنرانی دچار دلهره استرس و سردر گمی می شود و به نتیجه خوبی نخواهد رسید.سوال این است آیا فقط با خواندن کتاب می توانیم آماده شویم؟ این یکی از راههاست اما کافی نیست و هیجان لازم به مخاطب منتقل نمی شود و جذابیت نخواهد داشت بهتر است عقاید خودمان را بیان کنیم و نکته مهم اینکه مخالفت با مطلبی مخاطبان را تحت تاثیر قرار می دهد.قبل از سخنرانی باید خوب به آن بیندیشیم به اندازه کافی درباره آن تحقیق و جستجو کنیم.

بهترین شیوه عملی برای آماده شدن قبل از سخنرانی چیست؟

یک سخنران مبتدی چگونه باید موضوع را انتخاب نماید و خود را آماده کند؟ بهتر است موضوع انتخابی مورد علاقه سخنران باشد و سخنران نسبت به آن تعلق واحساس داشته باشد و در مورد آن موضوع اطلاعاتی داشته باشد اگر هم در مورد موضوع اطلاعات کافی نداشت باید در خصوص موضوع سوالاتی طرح کند و به آنها جواب بدهد.مثلآ می خواهد در مورد انتخاب شغل صحبت کند.چه معیارهایی برای انتخاب شغل مهم است؟ چگونه مشاغل را بشناسیم؟ چگونه بدانیم ما برای کدام شغل بهتر هستیم؟ قوانین موجود در مورد استخدام چگونه است؟ و سوالاتی از این نوع که باجواب به آنها مطالب را جمع بندی  می کنیم. باید بدانیم که مخاطبان دوست دارند در مورد شخصیت ها و داستانهای زندگی آنها مرتبط با موضوع بشنوند.

برای آماده شدن قبل از سخنرانی چقدر مطالب آماده کنیم؟

هرچه ما مطالب بیشتری را برای سخنرانی اماده کنیم مسلمآ آمادگی واعتماد به نفس ما بیشترخواهد شد معمولا باید بیست برابر آنچه خواهیم گفت باید مطلب داشته باشیم و از میان آنها مطالبی را گلچین می کنیم و دامنه سخنرانی ما وسیعتر و عمیقتر می شود و ترس از سوال یا فراموش شدن مطالب  نیز ازبین می رود. سخنرانی هایی که مطالب زیادی آماده ارائه دارند اما به دلیل کمبود وقت قابل ارائه نیستند جزو بهترین نطق ها به حساب می آیند.

اگر بخواهیم در زمان کوتاهی و سریع مثلا دریک ساعت  سخنرانی را آماده کنیم نطق خوبی از آب در نمی آید.

ترتیب مطالب باید چگونه باشد؟

اگر سخنران نداند از کجا شروع می کند و می خواهد به کجا می رود مخاطب را گیج می کند و سخنران مانند پرنده ی چشم بسته ای است که مسیر خود را نمی تواند پیدا کند و مدام به اینطرف و آنطرف می خورد وخودش هم کاملا گیج ومضطرب می شود.

سخنران باید محتوا را به صورت منظم بچیند و از نقطه ای شروع کند و به پایان برسد نه اینکه به عقب بر گردد یا به چپ و راست برود تکرار مطالب خسته کننده است. باید مدیریت زمان سخنرانی را هم در نظر داشته باشیم.

آیا باید قبل از سخنرانی مطالب را بنویسیم؟

برای اینکه رشته کلام را از دست ندهیم بهتر است مطالب را به صورت خلاصه نت برداری کنیم  مخصوصا برای افرادی که در هنگام سخنرانی به علت دستپاچگی موضوع اصلی را فراموش می کنند.اما نوشتن کل مطالب و خواندن از روی آن هم ارزش سخنران را پایین می آورد و هم برای شنوندگان خسته کننده است.مطالب را با کلمات درشت و خوش خط و خوانا بنویسیم چون اضطراب سخنرانی باعث می شود حتی خط خودمان را نتوانیم بخوانیم.

 

 

آیا قبل از سخنرانی لازم است متن را حفظ کنیم؟

چگونه متن سخنرانی را بنویسیم؟

چگونه متن سخنرانی را بنویسیم؟
چگونه متن سخنرانی بنویسیم؟ واقعیت این است که بیشتر افراد دوست دارند که متن سخنرانی را بنویسند چون از این ترس دارند که مطالب یادشان برود و سخنرانی بدی داشته باشند. دربعضی...
بیشتر بخوانید

چگونه یک سخنران ماهر شویم؟

چگونه یک سخنران ماهر شویم؟
      سخنران ماهر کیست؟ مهران یک کارشناس بهداشت است و مجبور است که برای همکاران و مردم کارگاه برگزار کند اما از سخنرانی بیزار است چون موقع سخنرانی ناگهان ت...
بیشتر بخوانید

کنترل سیستم صوتی درسالن سخنرانی

کنترل سیستم صوتی درسالن سخنرانی
کنترل سیستم صوتی در سالن سخنرانی یکی از عوامل مهم در موفقیت یا عدم موفقیت یک سخنران محل برگزاری  سخنرانی وتجهیزات و امکانات موجود درآن است.سخنران قبل از شروع سخنرانی باید...
بیشتر بخوانید

چهار تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی

چهار تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی
چند تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی برای کنتر ل ترس از سخنرانی راهکارهای زیادی وجود دارد که در این مقاله به چند تا از آنها اشاره می کنیم. ۱٫  اتفاقات احتمالی را پیش بینی...
بیشتر بخوانید

استفاده حرفه ا ی از پاورپوینت در سخنرانی

استفاده حرفه ا ی از پاورپوینت در سخنرانی
استفاده حرفه ای از پاورپوینت در سخنرانی پاور پورینت چیست؟ پاورپوینت از مجموعه برنامه های نرم افزاری آفیس است که برای ارائه بهتر سخنرانی ها  و سمینار ها بکار می رود و با آ...
بیشتر بخوانید

کنترل سالن سخنرانی

کنترل سالن  سخنرانی
کنترل سالن قبل ازسخنرانی   یکی از عوامل مهم در موفقیت یا عدم موفقیت یک سخنران محل برگزاری  سخنرانی وتجهیزات و امکانات موجود درآن است.سخنران قبل از شروع سخنرانی باید...
بیشتر بخوانید

خیر لازم نیست متن سخنرانی را کلمه به کلمه و جزء به جزء حفظ کنیم چون اینکار هم نیاز به وقت زیادی دارد هم اینکه اگر در طول سخنرانی قسمتی را فراموش کنیم باعث سردر گمی و دستپاچپگی ما می شود ومجبور می شویم آنقدر روی متن وکلمات تمرکز کنیم که حواسمان به زمان و مسیر سخنرانی و مخاطبان از دست می دهیم وسخنرانی مصنوعی به نظر میرسد .

 بعد از آماده کردن سخنرانی در هر زمانی و در حال راه رفتن  یا در جای خلوت آنرا تمرین کنید و تجسم کنیم در مقابل مخاطبان هستیم وآنقدر تکرار کنیم که در موقع سخنرانی با تسلط آنرا بیان کنیم.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *