منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

تقویت صدا

تقویت صدابرای سخنرانی

 

 صدای ما بخشی از برندشخصی ماست . صدای ما از  اعماق وجود ما می آید وکمک می کند  تا ما را به دیگران معرفی کند.همه ما دوست داریم صدایی جذاب ،پرقدرت وقوی داشته باشیم خصوصا افرادی که سخنران یا خواننده هستند و صدا برای آنان پل ارتباطی مهمی با مخاطبان است.مرحوم خسرو شکیبایی هنرمند بزرگ کشورمان به خاطر صدای زیبایشان درقلب طرفدارانش نفوذ می کرد.

 

c

 

صدای ما چگونه است؟

اگر این سوال را از افراد بپرسید اکثرا آنها ازصدای خود راضی نیستند و وقتی صدای ضبط شده خود رادرجایی می شنوند ترجیح می دهند که زود قطع کنندومی گویند که صدای من خشن ،نازک یا  ناصاف است که بیشتر قضاوت تندی است.

احتمالا شما هم ازسخنرانی کسی که با صدای ضعیف صحبت می کند زود خسته می شوید. بله اگر کسی با صدای ضعیف صحبت کند انرژی کمی دارد و گوش کردن آن جذابیت ندارد.ما هم به عنوان سخنران باید سعی کنیم صدای قوی و تاثیرگذاری داشته باشیم.

 

آیا بالا بردن کیفیت صدا ممکن است؟

این سوالی است که برای افرادی که ازقدرت صدای خودشان راضی نیستند مطرح است. درجواب باید گفت خوشبختانه با تمرین ممکن است وتما م خوانندگان با تمرینهای زیاد طنین وکیفیت صدای خود را به سطح بالاتری می رسانند.

چرا باید صدای قوی ورسا داشته باشیم؟

صدای قوی ، رسا وپرطنین سرشاراز انرژی وقدرت است.وقتی با اعتماد به نفس وپرقدرت صحبت می کنیم نشان دهنده این است که برموضوع تسلط داریم وبه مطالبی که بیان می کنیم ایمان داریم لذا  برروی مخاطبان تاثیر بیشتری می گذارید و حرفهای ما برایشان باور پذیرتر خواهد شد.

شاید افکار منفی به سراغ ما بیایند و بگویند این صدا درست شدنی نیست اما اصلا به آن گوش نکنید و مطمئن باشید هرکس که تمرین کند و مصمم باشد می تواند صدایش بهبود بخشد.

واقعا حاضر هستیم صدایمان را بهتر کنیم ؟

برای هرکاری باید دلیل محکمی داشته باشیم تا بتوانیم تمرینات آنرا انجام دهیم. برای اینکار هم باید ازخودمان بپرسیم چه دلیلی داریم که صدایمان را بهترکنیم؟ شاید برای سخنرانی یا قصه گویی یا تاثیر گذاری بیشتر.به هرحال باید همچنان علاقه مند به ادامه کارباشیم. تارسیدن به صدای دلخواه دست ازتمرین نکشیم.هرروزتمرین کنیم و باضبط صدا پیشرفتمان را اندازه بگیریم.

چراصدایمان ضعیف است؟

یکی از دلایل ضعیفی صدا شرم و خجالت است که دربین ما ایرانیها خیلی اوقات این شرم از حد می گذرد و برای ما مشکل می شود.مخصوصا دردوران بچگی بچه هایی که به آنها اجازه صحبت کردن خیلی کم داده شده است یا اینطور القا شده که بچه نباید حرف بزند.

یک دلیل دیگر هم آن هم ریشه در دوران بچگی دارد خانواده هایی که پدر شبکار بوده و درروز استراحت می کرده است به بچه ها تذکرداده می شد که ساکت باشند.بچه ها عادت کرده اند که باصدای ارام و حالت پچ پچ صحبت کنند.

دلایل تاریخی هم در پایین صحبت کردن ما ایرانیها تاثیر داشته است که لازم است آنرا اصلاح کنیم.

 

چگونه می شود  قدرت صدا را بالا برد؟

خواندن شعر یا متن با صدای بلند

یکی از بهترین روشها این است که شما یک شعریا متن  زیبا از آن لذت می برید حفظ کنید  وبا صدای بلند بخوانید. اشعار مولانا وحافظ برای این کار جذابیت خاصی دارند.می توانید در حال قدم زدن در جای خلوت،درحال رانندگی انرا تکرار کنید.وقتی که شعریامتن را می خوانید تصورکنید که در مقابل حضار قرار گرفته اید.

صدای خودراضبط کنید.

پس از اینکه در بیان این متون توانایی پیدا کردید آنرا بلند بخوانیدو ضبط کنید امروزه به لطف تکنولوژی همیشه یک ضبط صوت چند کاره به نام موبایل در اختباردارید که با کیفیت خوب آنرا ضبط می کند.سپس چند بار آنرا گوش کنید وجلو وعقب ببرید.اشکلات خودرا پیدا کنید و سعی کنید جاهایی که صدای ضعیفی دارید و تلفظ واضحی ندارید اصلاح کنید و دوباره تکرارکنید. اگر هم درجمعی صحبت کردید حتما فیلمبرداری کنید و ببیند درکجاها ضعیف وکم انرژی صحبت کردید و می توانید بهترشوید.

باتمرینهای روزمره خودتان را محک بزنید

بیشتر افراد وقتی اسمشان را می پرسند واضح نمی گویند و باید حتما تکرار کنند. شما سعی کنید درجاهایی که اسم ،کد ملی یا شماره تلفن از شما پرسیده می شود  یا درصورتی که فروشنده هستید و قیمتی از شما می پرسند ،با صدای بلند و رسا جواب دهید طوری که دوباره آنرا نپرسند اگر موفق به این کار شدید بدانیدکه پیشرفت کردید سعی کنید اینکاربرایتان عادت شود. من هرروز ازتمرینها انجام می دهم و صدایم را محک می زنم واینکاربرایم یک عادت شده است. همچنین وقتی وارد جمعی می شوم باصدای بلند ورسا سلام می دهم و همین کار باعث شده روی پسر پنج ساله ام اثر بگذارد و اوکه از گفتن اسمش پرهیز می کرد حالا دریک جمع باصدای بلند سلام می دهد.

آرام صحبت کنیم

وقتی آرام صحبت می کنیم صدایمان قدرت بیشتری پیدا می کند. دراین حالت اعتماد به نفس پیدا می کنید و از ظاهرشما نمایان است. سخنرانان بزرگ اینگونه صحبت می کنند وبه مخاطبان فرصت می دهند تا آنرا جذب کنند و به آن فکر کنند.اگرتند صحبت کنیم صدایمان شبیه  بچه ها ومثل جیغ زدن می شود در این صورت تا ثیر صدایمان کم می شود.

 

با انجام این تمرینات صدا درکمتر یک ما ه می بینید که صدای ضبط شده روز اولتان با آخرین روز تفاوت چشمگیری کرده است به حدی که باورش برای خودتان سخت است.

صدایی پرقدرت ،جذاب وتاثیرگذار داشته باشید.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *