منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

لباس سخنران

لباس سخنران باید چگونه باشد؟

لباس مناسب چه تاثیری بر سخنران دارد؟

دیل کارنگی در کتاب آیین سخنرانی می نویسد

روانشناس یکی از دانشگاه ها پرسشنامه ای رابرای عده ی کثیری از افراد فرستاد ودرآن از آنها پرسید لباس چه تاثیری برروحیه انان دارد؟ همگی بدون استثنا این جواب را داده بودندقتی که لباس مناسب و مرتبی را می پوشیم ،تاثیر مثبت و عالی برانها می گذارد.باعث بالارفتن اعتماد به نفسشان می شود. آنها بیان داشتند وقتی ظاهر افراد موفق را به خود می گیرند ،فکر کردن به موفقیت ورویای رسیدن به آن آسان تر به نظر می رسد.

درتحقیقی که خودم نیز انجام دادم از تعدادزیادی سخنران این سوال را پرسیدم که وقتی لباس مناسب می پوشید چه تاثیری برروحیه شما دارد؟ تقریبا جوابی مشابه این جواب را دادند.

 

بر چه اساسی لباسها را انتخاب کنیم؟

 

برای انتخاب لباس نباید صرفاٌ سلیقه خودمان را در نظر بگیریم. بلکه عواملی مثل مخاطبین، مکان سخنرانی ،فضاو گاهی نوع سخنرانی موثرهستند.مثلاٌ اگر مخاطبین ما نوجوان هستند سعی کنیم لباسی نزدیک به سلیقه انها وتقریباٌغیر رسمی  تر بپوشیم بهتراست.

 

آیا مکان سخنرانی و موضوع سخنرانی روی لباس پوشیدن ما تاثیر دارد؟

بله تاثیر دارد . بطور مثال اگر قرار است در یک سالن ورزشی یا یک استخر سخنرانی کنیم،تصورکنید با کت وشلوارو کروات بخواهیم سخنرانی کنیم چه تاثیری خواهد داشت. مسلماً بهتر است لباس ما متناسب با محیط باشد. یا برعکس ما با لباس اسپرت در جمع اساتید دانشگاه یا مدیران صحبت کنیم.چه برداشتی خواهند داشت؟

یک بار در یک مراسم پیاده روی خانواده که چند نفرازمسولین شهرستان شرکت کرده بودند بیشترآنها لباس ورزشی پوشیده بودند اما یکی از آنها که جزو سه سخنران و اهداکنندگان جوایز بود به جای لباس ورزشی لباس رسمی پوشیده بود که در بین مردم با لباس ورزشی کاملا نامناسب دیده می شد.

 

 

لباس یک کارگاه آموزشی یا جلسه اداری

 

شاید برای یک کارشناس یا یک مدیر در اداره که همیشه با همکارانش در آن مجموعه است پوشیدن یک لباس رسمی ومرتب زیاد ضروری به نظر نرسد. اما زمانیکه یک شخص در یک کارگاه یا کلاس بعنوان سخنران شرکت می کند توجه مخاطبان در مدت سخنرانی خیلی بیشتر ازارتباطات روزمره است.لباس رسمی سخنران به جلسه رسمیت بیشتری می بخشد.دراین موارد سخنران لازم است با لباسهای ساده ، مرتب ، اتو کشیده ،کفش های واکس شده وجوراب های تیره در جلسه حضور یابد تا هم انرژی مثبت ومفید به مخاطبین منتقل کند هم با لباس نامرتب باعث حواس پرتی مخاطبان نشود.

یکی از دوستهایم تعریف می کرد که در اداره ما یک کارشناسی داریم که همیشه ب دوچرخه رفت و آمد می کند و کفش ورزشی می پوشد روزی بر حسب اتفاق در یکی از کارگاههای اداره که کت و شلوارکرمی پوشیده بود و کفش ورزشی مشکی  به پا داشت با اینکه محتوای خوبی داشت اما در طول کلاس باعث حواس پرتی و خنده همکاران شده بود.واقعاٌ هم بی ربط نبوده است.

 

لباس سخنرانی به صورت عمومی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

به جز موارد خاص که گفته شد سخنران باید برای پوشش لباس یک چهار چوب را رعایت کند.

پوشش آقایان

برای آقایان کت وشلوار به رنگ سرمه ای ، مشکی ، نوک مدادی ،خاکستری وقهو ه ای مناسب است.  که به ترتیب اولویت هستند.رنگ مشکی یا سرمه ای بهترین رنگ است و حرفه ای بودن سخنران را نشان می دهد.رنگ قهوه ای برای هر سخنرانی پیشنهاد نمی شود.کت شلوار سرمه ای باطرح راه راه مناسب است. مدل مناسب برای کت دو دکمه است که درحالت ایستاده باید دکمه بالا بسته باشد. این کار باعث می شود شخص لاغر تر دیده شود. کت باید کاملاً اندازه باشد.سر شانه ها باید جذب شانه ها باشد.آستین ها ی کت باید تا مچ دست وآستین پیراهن دو سانت از کت بیرون باشد.

پیراهن

پیراهن با کت وشلوار باید هارمونی داشته باشد.اگرکت وشلوارراه راه است باید پیراهن تک رنگ ساده باشد و اگرکت وشلوار ساده است پیراهن طرح دارباشد.پیراهن طرح دار با کت وشلوار طرح دار اصلا مناسب نیست.

 رنگ کمربند،کیف و کفش باید یکسان باشد.جوراب مشکی ونوک مدادی استفاده کنیم.

 

 

لباس خانمها

 

برای خانمها نیز رنگ تیره مناسب است.بهتر است رنگ لباس با رنگ مو و پوست خانمها هم خوانی داشته باشید.آرایش کاملاساده باشد. استفاده اززیورآلات باعث حواس پرتی می شود لذا بهتراست استفاده نشود یا خیلی کم استفاده شود. مانتوشلوارومقنعه یا کت وشلوار طوری که لباس هم راحت باشد.اگر از چادر استفاده می شود بهتراست که چادرملی استفاده شود چون برای زبان بدن بهتراست.

کفش مناسب

کفش باید با لباس هارمونی داشته باشد.بهتراست کفشی را انتخاب کنیم که به اکثر لبسها بیاید.برای آقایان کفش پاشنه دار سه سانتی و خانمها کفش پاشنه دارسه تا پنج سانتی مناسب است. خانمها باید به این نکته توجه داشته باشند به ویژه اگر قرار است موقع سخنرانی حرکت کنند راحتی و تعادل خیلی مهم است. تصورکنید اگردرحین سخنرانی تعادل خود را از دست دهید و بیفتید.خدا آن روز رانصیب هیچ سخنرانی نکند.

 

 

به جزئیات به ظاهر بدیهی بی توجه نباشید

گاهی بی توجهی به نکات ساده وریز مانع از رسیدن به نتیجه مورد نظرمان می شود.مثل رنگ جوراب که نباید از رنگهای روشن استفاده کرد. عدم همخوانی لباسها ومثل رنگ پیراهن با کت وشلواریا بستن دکمه یا وجود یک نخ دکمه ،یقه تاشده  جیب برآمده شلوار،کت ،پیراهن ،زیپ باز موهای اضافی صورت مانند موی دماغ ،گوش ،ابرو رنگی بودن دندان ،نامرتبی موهاو… چون در جمع های کوچک این موارد براحتی دیده می شود.

لازم است قبل ازسخنرانی

*جلوی یک آینه تمام قد بایستیم و تمام جزئیات را بررسی کنیم. فاصله ما با اینه باید به اندازه ردیف اول مخاطبین باشد تا دقیقاً بدانیم از دید مخاطبین چطور دیده می شویم.

*از عدم وجود موهای اضافی (بینی ،دماغ،گوش) یا چیزدیگری روی صورت اطمینان حاصل کنیم.

*موبایل را خاموش کرده یا آنرا درحالت پرواز قرار دهیم.

*وسایل اضافی مثل پول ،عابر بانک،دستمال کاغذی و… را کاملاٌ از جیب ها خالی کنیم.

خودکار،مدادو… از جیبمان آویزان نباشد.

عطر یا ادکلن خیلی ملایمی استفاده کنیم.

با لباس ها احساس راحتی کنیم.

 

در پایان

برای سخنرانی باید لباس مناسبی بپوشیم و از ارسال پیام لباس ومیزان تاثیرمثبت آن بر خودمان ومخاطبان غافل نباشیم.

 

 

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *