منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

چهار تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی

چند تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی

برای کنتر ل ترس از سخنرانی راهکارهای زیادی وجود دارد که در این مقاله به چند تا از آنها اشاره می کنیم.

۱٫

 اتفاقات احتمالی را پیش بینی کنیم.

همه اتفاقاتی که می ترسیم پیش بیاید احتمالات است وشاید اصلا اتفاق نیفتد و اگر اتفاق هم بیفتد بستگی دارد عکس العمل ما چطور باشد که آنرامدیریت کنیم.

چند سال پیش سخنرانی رییس جمهور را از تلویزون نگاه می کردم که داشت به پشت تریبون سخنرانی می کرد و به سوالات خبرنگاران جواب می داد که ناگهان دستش به لیوان اب جلویش خورد وافتاد. ایشان هم در کمال خونسردی خندید و باشوخی گفت لیوان را جای خوبی نگذاشتند لطفا یک لیوان دیگر بیاورید و همه خندیدندو تمام شد.

برای حل این مشکل دو راهکار وجود دارد:

الف -اتفاقا ت احتمالی را بنویسید و عکس العمل مناسب را برای آنها طراحی کنید. مثلا اگر میکروفن افتاد یا صدا قطع شد چکار کنیم. البته از این اتفاق می توانیم به نحو بهتری استفاده کنیم چون در این حالت که احتمال خنده حضار وجود دارد با آنها  همراه شویم و فرصتی است تا ارتباط رسمی با انها ر ا به یک رتباط صمیمی تر تبدیل کنیم.مثلا بگوییم خوشحالم که این اتفاق افتاد و جلسه با خنده وشادی شروع شد و همه انرژی گرفتیم ازبانی این اتفاق هم متشکرم.

 

ب-قبل از سخنرانی به محل سخنرانی بروید و کلیه وسایل و امکانات و محل را بررسی کنید و در کمال آرامش به آن آشنایی پیدا کنید.

 

 

 

۲٫

دید خودمان را تغییر دهیم.

باید دید خودمان را از تغییر حالت عوض کنیم مثلا و قتی عرق کردیم به جای اینکه بگوییم باز این ترس سراغم آمد ونتوانستم آنرا کنترل کنم یک لبخند مخفی بزنیم دردلمان و بگوییم گرمم شدیم برای یک ارایه عالی و بدن دارد ما راهمراهی می کند و این یک شرایط  عالی و عادی است.

اما رای کنترل این شرایط

الف-راه اول سازگاری با محیط سخنرانی است یعنی باید خودمان را باشرایط سخنرانی وفق بدهیم و اصطلاحا به این کار بی حسی سیستماتیک گفته می شود

راههایی هم وجود دارد تا اعصابمون را آرام کنیم و ترسی که در شرایط خاص بوجود می آید کنترل کنیم

یکی از کارهایی که از دانشجویان سخنرانی می خواهند این است که در یک جایی راحت دراز بکشیم و خود را در حال تجسم کنیم که داریم برای جمع بزرگی سخنرانی می کنیم اگر اینکار را انجام دهیم و تمرین کنیم یاعث می شود تا با ترس کمتر و تسلط بیشتر بتوانیم برای جمع صحبت کنیم اصلاح یعنی اینکه ذهنیت و تصورمون را راجع به موضوع سخنرانی تغییر بدهیم و ان تصورات اشتباه خودمان را راجع به سخنوری تغییر بدهیم سخنرانی در موقعیت های خیلی رسمی مشکل است چون اشتباه در آن انتظار نمی رود  اما لازم نیست ما خودمان را همیشه در یک سخنرانی رسمی تصور کنیم اگر کلمه ای را اشتباه گفتیم فکر نکنید که دنیا به آخر رسیده است و به انسانی غیر قابل تحمل تبدیل شدید هیچ کس این تصور را از شما ندارد این کاملا طبیعی است و همه اشتباه می کنند حتی یک مجری تلویزیونی در مقابل هزاران بییننده ممکن است اشتباه کند وبا اینکار  از چشم هوادارانش نمی افتد حتی اگر بارها تکرار کند

سعی کنیم برای برقراری ارتباط بهتر سخنرانی را به صورت مکالمه دربیاریم تا ارتباط موثرتری برقرار کنیم و طوری سخنرانی رااماده کنیم که انگار داریم با انها داریم صحبت می کنیم ویک مکالمه ساده را انجام می دهیم یک سخنرانی طبیعی طراحی کنیم.

ب .راه دوم این است شما می توانید دو تا تصور داشته باشید یک تصور بد که شما موفق نشده اید و از این کار بسیار ناراحت هستید که در این صورت شانس موفقیت شما کم خواهد شد.

 و یک تصور خوب هم  این است که خوب موفق شدید و همه دارند شما را تشویق می کنند و حس بسیار خوبی دارید.

اما بهتر است راه دوم را انتخاب کنید و با انرژی مثبت به سخنرانی بروید.

 

با رعایت نکات می توانید سخنرانی خوبی داشته باشید و آنطور ها هم که فکر می کنید سخت نیست.آنرا به غول تبدیل نکنید.

 

۳٫

مخاطبان خود را بشناسیم.

قبل از سخنرانی باید ازمخاطبین خود شناخت داشته باشید و سعی کنید سخنرانی خود را متناسب با آنها تنظیم کنید. لازم است در مورد سن،جنسیت یا ترکیب جنسیتی ، مدرک ،میزان دانش،  قشر اجتماعی ،علاقه ونیازشان و توقع آنها از سخنرانی بدانیم.لازم است قبل از هر سخنرانی در این خصوص اطلاعاتی را بدست بیاوریم.

۴٫

تا می توانیم تمرین کنیم.

یکی ازراههایی که باعث می شود در هر کاری مهارت پیدا کنیم تکرار و تمرین است . تصور کنید ما برای هرکاری مثل رانندگی ،دوچرخه سواری، صحبت کردن ، نوشتن و هر کار دیگری اگر تمرین نکنیم یاد نمی گیریم. تمرین هم باعث می شود مهارت ما بالا رود وهم ترس ما بسیار کم شود.برای تمرین هم راههای مختلفی وجود دارد. یک راه این است لباس رسمی راکه قراراست  برای سخنرانی می پوشیم رابه تن کنیم وجلوی اینه تمام قد تمرین کنیم یا جلوی دوربین فیلم برداری سخنرانی کنیم و  ایرادات خو دمان را برطرف کنیم. می توانیم در جای خلوت در فضای آزاد یا برای جمع خانواده نیز سخنرانی کنیم و از انها بخواهیم ایرادات احتمالی مارابگویند.

برایان تریسی :

برای اینکه درسخنرانی ماهرشوید تمرین تمرین تمرین تمرین تمرین تمرین

تا می توانید تمرین کنید.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *