منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

چگونه کنفرانس دانشجویی خوبی داشته باشیم

چگونه متن سخنرانی را بنویسیم؟

چگونه متن سخنرانی را بنویسیم؟
چگونه متن سخنرانی بنویسیم؟ واقعیت این است که بیشتر افراد دوست دارند که متن سخنرانی را بنویسند چون از این ترس دارند که مطالب یادشان برود و سخنرانی بدی داشته باشند. دربعضی...
بیشتر بخوانید

چگونه یک سخنران ماهر شویم؟

چگونه یک سخنران ماهر شویم؟
      سخنران ماهر کیست؟ مهران یک کارشناس بهداشت است و مجبور است که برای همکاران و مردم کارگاه برگزار کند اما از سخنرانی بیزار است چون موقع سخنرانی ناگهان ت...
بیشتر بخوانید

کنترل سیستم صوتی درسالن سخنرانی

کنترل سیستم صوتی درسالن سخنرانی
کنترل سیستم صوتی در سالن سخنرانی یکی از عوامل مهم در موفقیت یا عدم موفقیت یک سخنران محل برگزاری  سخنرانی وتجهیزات و امکانات موجود درآن است.سخنران قبل از شروع سخنرانی باید...
بیشتر بخوانید

چهار تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی

چهار تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی
چند تکنیک برای کنترل ترس از سخنرانی برای کنتر ل ترس از سخنرانی راهکارهای زیادی وجود دارد که در این مقاله به چند تا از آنها اشاره می کنیم. ۱٫  اتفاقات احتمالی را پیش بینی...
بیشتر بخوانید

راههای مدیریت ترس ازکنفرانس دانشجویی

اولین کلاسی که در دانشگاه داشتیم استاد سر کلاس آمد و بعد از تدریس به ما گفت بچه ها روش من به این صورت است که شما گروه های شش نفری تقسیم می شوید و هر گروه به نوبت هر جلسه داوطلب می شودو قسمتی ازکتاب رابرایش تعیین می کنیم و مطالعه می کند بعد یک نفر به نمایندگی مطلب را بصورت کنفرانس ارایه می دهد. همهمه شروع شد و همه گفتند با با استاد این سخته جور نمی شه چرا این کارو بکنیم این درس مالیه عمومی در رشته حقوق اختصاصی نیست و از این بهانه ها .استاد گفت خوب رای گیری می کنیم بیبینیم کی موافق است. چون نمره هم دارد .فقط من و یکی دو نفر دیگر موافق بودیم دلیلش هم الان برام واضحه البته آن موقع دقیقا نمی دانستم به علت ترس از سخنرانی بود و بعد از این که من اولین بار  داوطلبانه و تقریبا راحت ارایه دادم ترسشان کم شد و این بار تعداد زیادی داوطلب شدند.

اما ببینیم چرا اکثر دانشجو ها حتی پس از سالها  از ارایه  کنفرانس ترس دارند؟

به چند علت

اول به دلیل ترس از سخنرانی که عمومی و همه در هر جایی سخنرانی کنند این ترس را دارند و مختص دانشگاه هم نیست اما بعضی از موانع مربوط به محیط دانشجویی است  که وقتی این دو درکنارهم قرارمی گیرند مثل یک غول می شوند و نمی گذارند ما راحت سخنرانی کنیم.

چند دلیل عمده ترس از سخنرانی

ترس مربوط به مخاطبین

۱-ترس از انتقاد

  این ترس تقریبا در همه افراد وجود دارد و استفاده از خلاقیت را از بین می برد و این علایم را دارد

شخص می ترسد صحبت کند ضربان قلبش بالا می رود و دچارخشکی گلو و دهان می شود.

 دچاردستپاچگی دست و پا و چشم  می شود . دست و پایش را گم می کند و نمی داند به کجا یا به کی  نگاه کند  و معمولا به دانشجوها که نگاه می کند بعضی می خندندیا شکلک در می آورند.

 

آرامشش را ازدست می دهد  صدایش عوض می شود و کنترل صدایش را از دست می دهد نمیتواند  درست بایستد و حافظه  موقتی ضعیف  میشود وخیلی چیزها را فراموش می کند صورتش قرمز می شود.

 

بیشتر افراد وقتی می خواهند کاری انجام بدهند ازطرزفکر افراد    نسبت به خودشان میترسند و مدام دارند درمورد ان فکر می کنند دانشجو هم دراین حالت به برداشت های دانشجویان نسبت به خودش فکر می کند که شاید اصلا درست نباشد و فقط تصور ذهنی خودش است.

راهکار

اصلا به این فکرنکنید که دانشجو ها یا اگر افراد دیگری هم هستند درمورد شما چگونه فکر می کنند به خودتان بگویید آنها در مورد من تصورات خوبی دارند.

قبل از شروع کلاس بروید کنار وایت برد وبه دانشجو ها بگویید من امروز کنفراس دارم امتحان کنم ببینم از این زاویه کلاس خوبه ؟ چند نفس عمیق بکشید و با اعتماد به نفس شروع کنید.

۲-شرم 

یک عامل دیگری است که باعث می شود افراد بترسند و از جمع خجالت بکشند و این از دوران کودکی شکل گرفته است در وجود ما ریشه دارد خجالت کشیدن زیاد یک مشکل رفتاری است که ما را از رسیدن به خیلی از اهداف باز می دارد ولازم است کنترل شود که خوشبختانه با تمرین قابل کنترل است.

راهکار

یکی از راههای کنترل شرم این است که کاری که شرم داریم انجام دهیم مثلا چانه زدن برای یک قیمت موقع خرید یا داوطلب شدن در کلاس برای انجام کاری یا هرچیز دیگری که نیاز به صحبت کردن دارد حتی اگر کوچک باشد.

 

۳-ترس ازسوال مخاطبین

گاهی دانشجو از این می ترسه که سوالی از اون پرسیده شود و شاید نتواند به آن سوال جواب دهد.سوال ممکن است دو نوع باشد یک نوع سوال واقعی و یک نوع سوالاتی که افراد قصد آزار دارند که ما باید آنها را تشخیص دهیم و استاد هم در این زمینه به ما کمک می کند.

راهکار

 از دوستانتان بپرسید که احتمال دارد چه نوع سوالاتی بپرسند یا خودتون فکرکنید امکان داره چه نوع سوالاتی بپرسند .

خودتون را جای مخاطب قرار دهید اگرشما بودید چی می پرسیدید این می تواند کمک کند البته یک دانشجو قرارنیست همه جوابها رابداند و اگر جواب سوالی راندانست از  استاد میخواد کمکش کند.

 

۴-ترس از فراموشی

یک دلیل  فراموشی به خاطر ترس بود که اشاره کردیم

 دلیل دیگر آن تمرکزاست و این  مشکلی است که اکثر ما با آن مواجه هستیم ممکن است تمرکز از دست  رود و مطالب را فراموش کنند.

راهکار

برای اینکه فراموش نکنیم تیترها را بنویسیم والبته درشت وخوش خط بنویسیم و حتما تایپ کنیم چون در حالت ترس مردمک چشم کوچک می شود و قدرت دید ما کم می شود.

۵-ترس از ضایع شدن

 بنا به دلایل بالا می ترسند که مبادا کاری کنند وضایع شوند مثلا پایشون  به جای گیر کند ماژیک از دستشون بیفتد.

راهکار

اتفاقات احتمال را پیش بینی کنید ولی زیاد به آنهافکر نکنید به یک ارایه موفق فکرکنید.

یک بار سخنرانی در جمع بزرگی ماژیک از دستش افتاد ورو هوا ماژیک را گرفت و گفت فکر می کنی میتونی از دستم در بری و درحالیکه همه می خندیدند با این شوخی جو را کنترل کرد.

۶-ترس از مورد تمسخر واقع شدن 

مبادا به دلیل عدم تمرکز یا بد صحبت کردن مسخره شوند.

یک مشکل دیگه که وجود دارد این است که شاید از طرف دانشجویان و مخصوصا دوستان خودش مورد تمسخر واقع شوند یکی از دلایلی که به من کمک کرد تا کنفرانس را خوب ارایه کنم این بود آن موقع دربین دانشجویان دوستی نداشتم.

راهکار

اولا بیشتر تصورات خودمون است و این تصورات را از ذهنمان پاک کنیم.

دوم اینکه قبل از ارایه با دانشجویان صحبت کنید که اگر مشکلی پیش آمد  طبیعی است امکان دارد برای شما هم پیش بیاید.

موردی که خیلی کمک می کند تا پیشرفت کنیم تمرین زیاد و آمادگی قبل از نطق است تا می توانید تمرین کنید.

بهترین راه برای ازبین بردن ترس حمله به خود ترس است.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *