منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

استفاده حرفه ا ی از پاورپوینت در سخنرانی

استفاده حرفه ای از پاورپوینت در سخنرانی

پاور پورینت چیست؟

پاورپوینت از مجموعه برنامه های نرم افزاری آفیس است که برای ارائه بهتر سخنرانی ها  و سمینار ها بکار می رود و با آن می توانیم محتوای مورد نظر را به شکل زیبا تری ارائه کنیم.همچنین این سخنرانی می تواند کلاس آموزشی مثل دانشگاه ،مدرسه  یا یک کار گاهی در اداره یا شرکتی باشد.

وظیفه اصلی  سخنران چیست ؟

 قبل از این بحث باید یادآوری کنیم وظیفه اصلی یک سخنران تاثیر گذاری بر مخاطبین و انتقال پیام به آنان است وهراندازه این تاثیر عمیق تر و ماندگارتر باشد سخنران موفق تر است.

سخنران برای ارائه سخنرانی خوب و بالاترین میزان اثرگذاری از ابزارهایی استفاده می کند که یکی از آن ابزارها که در گروه ابزارهای بصری جا می گیرد ، پاورپوینت است.

مخاطب شناسی در استفاده از پاور پوینت

این مطلب مهم است که ما برای چه کسانی سخنرانی می کنیم و استفاده از پاور پوینت چقدر روی آنها اثر می گذارد و به چه شیوه ای مطالب را طراحی کنیم. از آنجایی که مخاطبان نقش اصلی در سخنرانی دارند،این ویژ گی ها را قبل از سخنرانی در مورد مخاطبان خود بدست بیاریم:

-نیازهای مخاطبان

-سن مخاطبان

-جنسیت و ترکیب جنسیتی(چند درصد زن و چند درصد مردند)

-میزان سواد

-میزان درآمد

-جایگاه اجتماعی

-جایگاه فرهنگی

-نگرانی های مخاطبان

-و….

با اطلاع از این خصوصیات می توانیم اسلایدها را متناسب با آنها تنظیم بکنیم و تصاویری با تاثیر گذاری بیشتر انتخاب بکنیم و بهتر است تقریبا از جنس خود مخاطبان انتخاب بکنیم تا با آن همزاد پنداری بکنند. مثلا ما اگر قرار است برای یک گروه کارمند ساده صحبت بکنیم تصاویر از مدیران و افراد با درآمد بالا و جایگاه اجتماعی بالاتر نمی توانند ارتباط خوبی با مخاطبین برقرار بکنند.

تاثیر توضیحات سخنران

هر اندازه تصاویر هم خوب و متناسب باشد باید توضیحات سخنران عالی و بیشتر از تصاویر باشد نه اینکه کار ما فقط پخش تصاویر باشد و باید زمان بیشتری به تو ضیح و سخنرانی اختصاص داده شود.

زمان استفاده از پاور پوینت

   مهمترین نکته این است که سخنرانی نباید با پاور پوینت آغاز شود.  خانم دایان ویندینگلند    از مدرسان و مربیان مشهور سخنرانی در ایالات متحده آمریکا که در سومین باشگاه سخنرانی و فن بیان برج میلاد به دعوت استاد بهرام پور سخنرانی می کرد، در اولین نکته گفت سخنران نباید با پاور پوینت شروع کند.

   آیااستفاده از پاور پوینت درهمه  سخنرانی ها لازم است؟

اول باید از خودمون بپرسیم چرا باید از پاور پوینت استفاده کنیم؟

بسیاری از سخنرانان دقیقا جواب را نمی دانند یا می گویند خوب رسم است یا کلاس سخنرانی را بالا می برد و… باید بدانیم هدف اصلی از استفاده از پاورپوینت چیست و یک نکته یادمون باشد پاور پوینت ابزار است نه هدف .

 

چگونه از پاورپوینت بهترین بهره راببریم بلای جانمان نشود؟

استفاده از پاور پوینت نکات ریزی دارد که اگر به آنها دقت نکنیم نه تنها  به سخنرانی ما کمک نمی کند بلکه به ابزاری تبدیل می شود که برعلیه خود ما استفاده می شود و مانند اکثر ابزارهای دیگر مثل شمشیر دو لبه است.  برایان تریسی می گوید”  در بحث های تخصصی مربوط به سخنرانی از عبارت مرگ بوسیله ی پاور پوینت استفاده می شود”.

 منظور  این است که بعضی از سخنرانان آن چنان به پاور پوینت وابسته می شوند که نقش اصلی آنها گم می شود.برای اینکه این اتفاق نیفتد و بالاترین بهره را از پاورپوینت ببریم  بهتر ازقوانین پیروی کنیم:

الف –قبل از شروع جلسه امکانات فنی را بررسی کنیم.

امکان داره در طول سخنرانی اشکال فنی پیش بیاد مثل مشکل لب تاب ، پروژو کتور ، قطع برق و غیره در آنصورت کل سخنرانی دچار مشکل می شود. شاید در سمیناری    دیده باشید که بر اثر مشکل فنی لحظاتی و یا به کلی سمینار دچار مشکل شده  است.پس باید قبل از سخنرانی محل سخنرانی را ازلحاظ فنی چک کنیم و در صورت امکان امکانات یدک و اضافه همراه داشته باشیم.

ب -پاور پوینت سخنران اصلی نیست ابزاری است که باید به سخنران کمک کند.

پاور  پوینت نباید بعنوان مرکز اصلی توجه سخنرانی قرا گیرد بلکه همواره باید یادمان باشد بعنوان یک وسیله باید به سخنران کمک کند و این ما هستیم که بعنوان سخنرانی  کانون اصلی توجه و محور اول برنامه هستیم.

باید شروع جلسه با سخنرانی ما آغاز شود ونه پاور پوینت و از پاور پوینت برای نشان دادن تصاویر مرتبط و تاثیر گذار و تشریح اعداد و ارقام ونکات با ارزش استفاده شود بعد از اتمام توضیح نسبت به یک اسلاید اگر بیش از حد اسلاید روی صفحه بماند باعث حواس پرتی مخاطبان می شود و باید آنرا خاموش کنیم و ازتوجه مخاطبان به چهره و حرکات خودمون مطمئن شویم.

ج قانون پنج در پنج را رعایت کنیم.

رعایت قانون پنج در پنج در پاور پوینت ضروری است.

قانون این است پنج کلمه در پنج  سطر.یعنی هر اسلاید پنج سطر و هر کدام بیش از پنج سطر نباشد. بعضی از سخنرانان بزرگ مانند استیو جابز گاهی برای توجه و اثر گذا ری بیشتر یک کلمه استفده کردند.اگر اسلاید را آنقدر شلوغ کنیم و پر از مطالب باشد مخاطب مشغول خواندن می شود و توجه اش از ما منحرف می شود.

د-در موقع توضیح پاور پوینت رو به حضار باشیم ونور کافی روی چهره ما باشد.

صورت ما مهمترین عنصر در سخنرانی است و باید ضمن اینکه نور کافی داشته باشد باید مدام رو به حضار باشیم ودر حالی که اسلاید ها پشت سر ما نشان داده می شود باید روبه حضار و ارتباط چشمی مستمر داشته باشیم.مسیر حرکت نگاه مخاطبان بین چهره ما و اسلاید ها  درحرکت است به همین دلیل اگر ما در تاریکی باشیم این مسیر فقط به اسلایدها ختم می شود.

ومثل هر کار دیگری در سخنرانی قبل از سخنرانی باید تمرین کنیم و چند بار نظم و ترتیب اسلاید ها واز نحوه نمایش آنها مطمئن شویم. امیدوارم به کمک پاورپوینت بهترین سخنرانی ها را داشته باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *