منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

کنترل استرس سخنرانی

 

چگونه با آرامش سخنرانی کنیم؟

 

ترس از سخنرانی یا استرس سخنرانی یک حالت روحی و روانی است که قبل از نطق و سخنرانی در یک جمع کوچک یا بزرگ برای افراد ایجاد می شود و روند شروع و ادامه سخنرانی را با مشکل مواجه می کند.

چه جاهایی ترس از سخنرانی داریم؟

ترس از سخنرانی ممکن است در هر زمان و در هر جایی که افراد  اقدام به سخنرانی می کنند  ایجاد شود. حال ممکن است این سخنرانی در جمع کوچکی از افراد خانواده،دوستان،همکاران  یک مجموعه،همکلاسیهای مدرسه یا دانشگاه یا گاهی جمع های بزرگتری مانند پرسنل یک کارخانه بزرگ یا گروهی از مخاطبان یک سخنرانی باشند. 

 روز اولی که به دانشگاه رفتم استاد گفت روش من این است شما به گروههای شش نفره تقسیم شوید ، چند صفحه از کتاب  را  براتون انتخاب می کنم و یک نفر به نمایندگی گروه موضوع را  بصورت کنفرانس ارائه کند این کار اختیاری بود و نمره خوبی هم داشت اما همه دانشجویان به غیر از من و دو نفر دیگر با این موضوع مخالفت کردند و فقط به دلیل ترس از سخنرانی بود اما چون من تاحدودی سابقه تدریس داشتم ترسم کمتر بود و بعد از اینکه اولین کنفرانس را تقریبا با استرس کمی برگزار کردم اکثرا دانشجوها ترسشان کم شد و داوطلب شدند.یکی از محیطهایی که ترس از سخنرانی وجود دارد محیط دانشجویی هست که در اینده در همین خصوص مقاله مفصلی ارایه خواهم کرد.   

 

چه کسا نی ترس از سخنرانی دارند؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که ترس از سخنرانی فقط مختص افراد خاصی است و برای بعضی از افراد پیش می آید یا کسانیکه دارای نقص یا کمبودی هستند اتفاق  می افتد اما این تصور درستی نیست چرا که استرس سخنرانی برای تمام افراد بوجود    می آید حتی سخنرانان بزرگی که سابقه سخنرانی های زیادی  دارند بیان می کنند دقایقی قبل از سخنرانی ترس از سخنرانی داشته اند.

مارک تواین زمانی که برای اولین بار  قصد داشت سخنرانی کند،لحظه ای که از جایش بلند شد، احساس کرد دهانش پر از پنبه شده است و ضربان قلبش به حدی زیاد بود که می ترسید قلبش هر لحظه از سینه اش بیرون بیاید.   

علل ترس از سخنرانی چیست؟

ترس از سخنرانی به دلایل مختلفی ایجاد می شود:

ترس از انتقاد

بیشتر اوقات استرس سخنرانی از آنجا ایجاد می شود که ما بعنوان سخنران نگران هستیم که در ذهن مخاطبان چه چیزی می گذرد و در مورد ما چه تصوری می کنند و اگر اشتباهی از ما رخ دهد چه اتفاقی می افتد ومدام به این مساله فکر می کنیم و بخشی از ذهنمان به این دغدغه مشغول می شود.

-ترس از تپق زدن

تپق یا طبق زدن یکی ار دلایلی است که  برای ما ترس از سخنرانی ایجاد می کند تپق زدن به معنی اشتباه در ادای درست کلمات  یا اا گفتن یا تکرار تکیه کلام است. مثلا شخصی که در کلماتش مدام تکرار می کند عرض کنم به حضور شما یا برای مثال یا اصلا یک تکیه کلام است و امکان دارد مورد تمسخر قرار بگیرد.

-ترس از فراموش کردن مطالب به علت عدم تمرکز

گاهی نگران این مساله هستیم در حین سخنرانی ناگهان مطالب را فراموش کنیم و به یکباره رشته کلام از دستمان برود وهمین مساله یا یادآوری این تجربه باعث ترس و استرس می شود . افکارو عوامل مزاحم زیادی وجود دارند که به ذهن سخنران وارد می شود تا تمرکز خود را از دست بدهد مثل یک حرکت یا گفته یکی از مخاطبین که گاهی بصورت عمد وبه قصد جلب توجه یا تخریب از طرف یکی از حضار صورت می گیرد یا تماس یا پیام تلفن همراه و یا بصورت غیر ارادی مطلبی وارد دهن شود. گاهی ممکن است نگران این موضوع باشیم که مخاطبین از ما سوالی بپرسند و  قادر به پاسخگویی نباشیم.در مقاله ای راهکارهایی برای حل این مشکل ارایه خواهم کرد.

– عدم تسلط بر مطالب

یکی از دلایل دیگر ایجاد استرس سخنرانی عدم اطلاعات کافی و مسلط نبودن بر موضوع  سخنرانی است.و به همانطور که گفته شد ترس از سوالات احتمالی حضار که سخنران قادر به پاسخگویی نباشد یا حضور ذهن نداشته باشد.به همین دلیل جمع آوری اطلاعات قبل از سخنرانی امری ضروری است و سخنران باید بیست برابر آنچه که قرار است ارائه نماید معلومات داشته باشد.

ترس از سخنرانی چه اثرات منفی دارد؟

ترس از سخنرانی باعث می شود

– سخنران خوبی به نظر نیاییم وحضار متوجه استرس  ما شده و مطالب ما غیر قابل اعتماد و کم اثر باشد.

– نتوانیم مطالب مد نظرمان را به خوبی انتقال دهیم و به هدف اصلی خود که تاثیر گذاری زیاد است نرسیم.

– اعتبار و جایگاه اجتماعی ما چه بعنوان یک سخنران حرفه ای و چه بعنوان شخصی که دارای  یک منزلت اجتماعی خوب است لطمه بخورد.

ترس از سخنرانی را چگونه برطرف کنیم؟

اما اینکه چگونه تر س از سخنرانی را کاملا برطرف کنیم بحث بسیار مفصلی است و تقریبا غیر ممکن است اماچند پیشنهاد ساده و عملی دارم که اگر اجرا کنید به راحتی می توانیم این ترس را کم یا کنترل کنیم:

  1. قبل از سخنرانی موضوع خود را آماده کنیم و در مورد آن اطلا عات داشته باشیم در غیر اینصورت دچار اضطراب و استرس می شویم.برای اینکار می توانیم از کتابها و منابع مختلف مانند اینترنت یا مجلات کمک بگیریم.

۲٫چند روز قبل به سالن سخنرانی بریم و تمرین کنیم همچنین در جایگاههای مختلف مخاطبان بشینیم و سخنران را تصور کنیم.

۳با تصمیم جدی وقاطع کار را شروع کنیم و به دستاوردهایی که یک سخنرانی خوب می تواند شما را به آنجا برساند بیندیشید مانند امتیازات اجتماعی،دوستی های جدید،درآمد بیشتر و…

  1. با شهامت و اطمینان اقدام کنید.همیشه شهامت مورد تحسین است حتی اگر قلبتان تند تند می زند با شجاعت واقتدار گام بردارید و نشان دهید که عاشق سخنرانی هستید.
  2. با لبخند وتبسم شروع کنید تا استرس شما پنهان و سپس نابود شود.

۶٫اتفاقات احتمالی را پیش بینی کنید برای آنها برنامه ریزی کنید واگر اتفاقی افتاد که احتمال زیاد پیش می آید غافلگیر نشوید و عکسالعمل عادی و سریعی داشته باشید. مثلا پایتان یا لباستان به جایی گیر کرد یا لیوانی افتاد خونسرد باشید وبا لبخند مدیریت کنید.

  1. ونکته آخر تمرین زیاد است .تا می توانید ازقبل تمرین کنید وبارها وبارها تکرار کنید واشکالات خود را پیداکنید و رفع نمایید.

بهترین راه رفع ترس حمله به خود ترس است چون ترس توهمی بیش نیست.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *