منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

کنترل سالن سخنرانی

کنترل سالن قبل ازسخنرانی

 

یکی از عوامل مهم در موفقیت یا عدم موفقیت یک سخنران محل برگزاری  سخنرانی وتجهیزات و امکانات موجود درآن است.سخنران قبل از شروع سخنرانی باید از درستی امکانات محل مراسم کاملا مطمئن شود. در یک سمینار که  در یکی ازشهرستان ها برگزار می شد ،سخنران از تهران آمده بود وقبل از سخنرانی سالن را کنترل نکرده بود.سخنران بسیار مشهور بود و دانش بالایی داشت وارایه مطالبش خوب بود اما سیستم صوتی و بصری  مشکل داشت .صدا قطع و وصل می شد .پاور پوینت هم به خوبی نشان داده نمی شد و با سخنانش هماهنگ نبود. همین مساله باعث شد تا سخنران عصبی شود  در نتیجه تمرکزش بیشتر به این مساله بود.مخاطبین هم کلافه شده بودند.

محل سخنرانی باید از لحاظ نور ، صدا،و سیستم تنظیم دما بررسی شود. برایان تریسی می گوید :بدترین اتفاق در بدترین موقع می افتد. پس از قبل باید پیش بینی کرد که تاحد ممکن اتفاقی نیفتد واگر اتفاقی افتاد راهکاری داشته باشد.

از دمای محل سخنرانی مطمئن شوید

وقتی از مسول سالن می پرسید شرایط سالن از لحاظ امکانات چطور است بی درنگ همه جواب می دهند عالی است هیچ مشکلی نیست اماشما باور نکنید دراکثر موارد  حتی دربهترین وگرانترین سالن ها این  مساله صحت ندارد و یک جای کاراشکال دارد. دما یکی از مسایلی است که اکثرا اوقات مشکل دارد. در هتل ها یا سالنها سعی می کنند درمصرف برق صرفه جویی کنند. برایان تریسی می گوید:بهترین دما برای حضار بیست درجه است. زیر این درجه ،هوا خیلی سرد می شود وبالا تر از آن مغز به خوبی کار نمی کند.

 

نور سالن را کنترل کنید.

 حدوداهشتاد درصد از اطلاعاتی که ما دریافت می کنیم از طریق بینایی است. همچنین تعداد زیادی از افرا د بصری هستند. نور ابزاری است که کمک شایانی می کند تا عوامل بصری تاثیر بهتری داشته باشند. درنیمی از موارد نور سالن سخنرانی دارای نقص است.به همین دلیل باید زودتربه محل سالن برویم واز نورآن مطمئن شویم.چون در حین سخنرانی اگر نور سالن دچار مشکل شود انعکاس بدی خواهد داشت وهمهه و سر وصدا ایجاد خواهد شد.کنترل سالن کارمشکلی خواهد بود مخصوصا اگر تعداد زیادی از مخاطبین جوان باشند این سر وصدا واعتراض به نهایت خود خواهد رسید.امکان اینکه در این لحظه بتوانیم باری رفع مشکل کاری انجام دهیم بسیارمشکل است.

نور چهره سخنران

صورت سخنران مهمترین عنصری است که کانون توجه حضار است وباید به خوبی دیده شود. حتما روی این مساله تاکید داشته باشید که نور کافی ودر ست به صورت سخنران بتابد.برای اینکار لازم است از تمام زوایا نور به صورت سخنران بتابد.اگر فقط ازیک طرف نور به صورت سخنران بتابد مثلا از بالا یا از طرفین، چهره آن سایه می افتد و انعکاس منفی خواهد داشت. مواردی زیادی را درسمینارهای کشورمان دیده ام که نور درست و کافی نداشته اند وسخنرانی دچار مشکل شده است. بنابراین موقع ارائه سخنرانی باید به عوامل بصری توجه زیادی داشته باشیم.

نور حضار

 

در خصوص نور حضار نیز باید توجه داشته باشیم که حضار نیز نور کافی داشته باشند نه اینکه تمام نور به سخنران بتابد و مخاطبین در تاریکی قرار گیرند.چون با اینکارآنها به آرامی می نشینند و حالت خواب اوری برای آنها ایجاد می شود. این حالت بیشتر برای اجرای نمایش بهتر است در سخنرانی باید بین سخنران و حضار تعامل و ارتباط برقرار شود.مخاطبین باید بتوانند به راحتی یادداشت برداری کنند و سخنران بتواند آنها را به خوبی ببیند.

 

سیستم صوتی را کنترل کنید

تصور کنید به سمیناری رفتیدو کیفیت صدای سمینار خوب نیست. صدا خش خش می کند ،قطع ووصل می شود، صدا ضعیف یا بلند است. چه احساسی دارید و چکارمی کنید؟ قطعا هرانسانی دراین شرایط اذیت خواهد شد واگراین روال زیاد ادامه داشته باشد یا سالن را ترک می کنید یا اعتراض می کنید.

صدا یکی از اصلی ترین ومهمترین ابزار ارتباط با مخاطب است. برای اینکه در سمینار خود دچارمشکل نشویم باید قبل ازسخنرانی به محل سخنرانی برویم واگر جمعیت زیاد است وقرار است ازسیستم صوتی استفاده کنیم باید کاملا از درستی سیستم صوتی محل برگزاری مراسم مطمئن شویم. پشت میکروفن قرار گیریم وکیفیت وقدرت صدا را کنترل کنیم. امروزه کمتر ازمیکروفن دستی استفاده می شود اما اگر از میکروفن دستی استفاده می کنیم باید بدانیم از چه فاصله ای ازدهان ما صدای خوبی دارد.معمولا فاصله مناسب میکروفن با دهان  یک مشت تا یک وجب است اما باید این فاصله را بدست آوریم. یک سانتی متر از چانه هم را ه دیگری برای بدست آوردن این فاصله است.باید ببینیم در تمام نقاط سالن صدا به وضوح وراحتی قابل شنیدن است یا خیر.با مسول صدا هماهنگ شویم که اگر در طول سخنرانی صد امطلوب نبود وکیفیتش ر ااز داد سریع آنرا اصلاح کند.

 

استفاده از میکروفن

میکروفن برای اکثر سخنرانان یک دغدغه است .اگرجمعی که صحبت می کنید ونزدیک به هم هستید نیازبه میکروفن ندارید واین خوب است چون از بابت اختلال در صدا خیالتان راحت است. درجاهایی که جمعیت زیاد است مجبور هستیم از میکروفن استفاده کنیم. اگر قرار است مدت کوتاهی صجبت کنید استفاده از میکروفن دستی مناسب است. میکروفن را طوری نگه دارید که جلوی صورت شما را نگیرد. ولی اگر قصد دارید به مدت زیاد صحبت کنید  این نوع میکروفن مناسب نیست چون درسخنرانی استفاده از زبان اعضا یا ((boady languageبسیارمهم است و با استفاده از این میکروفن می توانید فقط از یک دست برای صحبت استفاده کنید. بعضی ها هم دوست دارند پشت تریبون بایستند وصحبت کنند در این موارد چون میکروفن روی تریبون قراردارد هردو دست سخنران ازاد است.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *