منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

کنترل سیستم صوتی درسالن سخنرانی

کنترل سیستم صوتی در سالن سخنرانی

یکی از عوامل مهم در موفقیت یا عدم موفقیت یک سخنران محل برگزاری  سخنرانی وتجهیزات و امکانات موجود درآن است.سخنران قبل از شروع سخنرانی باید از درستی امکانات محل مراسم کاملا مطمئن شود. در یک سمینار که  در یکی ازشهرستان ها برگزار می شد ،سخنران از تهران آمده بود وقبل از سخنرانی سالن را کنترل نکرده بود.سخنران بسیار مشهور بود و دانش بالایی داشت وارایه مطالبش خوب بود اما سیستم صوتی و بصری  مشکل داشت .صدا قطع و وصل می شد .پاور پوینت هم به خوبی نشان داده نمی شد و با سخنانش هماهنگ نبود. همین مساله باعث شد تا سخنران عصبی شود  در نتیجه تمرکزش بیشتر به این مساله بود.مخاطبین هم کلافه شده بودند.

محل سخنرانی باید از لحاظ نور ، صدا،و سیستم تنظیم دما بررسی شود. برایان تریسی می گوید :بدترین اتفاق در بدترین موقع می افتد. پس از قبل باید پیش بینی کرد که تاحد ممکن اتفاقی نیفتد واگر اتفاقی افتاد راهکاری داشته باشد.

 

سیستم صوتی را کنترل کنید

تصور کنید به سمیناری رفتیدو کیفیت صدای سمینار خوب نیست. صدا خش خش می کند ،قطع ووصل می شود، صدا ضعیف یا بلند است. چه احساسی دارید و چکارمی کنید؟ قطعا هرانسانی دراین شرایط اذیت خواهد شد واگراین روال زیاد ادامه داشته باشد یا سالن را ترک می کنید یا اعتراض می کنید.

صدا یکی از اصلی ترین ومهمترین ابزار ارتباط با مخاطب است. برای اینکه در سمینار خود دچارمشکل نشویم باید قبل ازسخنرانی به محل سخنرانی برویم واگر جمعیت زیاد است وقرار است ازسیستم صوتی استفاده کنیم باید کاملا از درستی سیستم صوتی محل برگزاری مراسم مطمئن شویم. پشت میکروفن قرار گیریم وکیفیت وقدرت صدا را کنترل کنیم. امروزه کمتر ازمیکروفن دستی استفاده می شود اما اگر از میکروفن دستی استفاده می کنیم باید بدانیم از چه فاصله ای ازدهان ما صدای خوبی دارد.معمولا فاصله مناسب میکروفن با دهان  یک مشت تا یک وجب است اما باید این فاصله را بدست آوریم. یک سانتی متر از چانه هم را ه دیگری برای بدست آوردن این فاصله است.باید ببینیم در تمام نقاط سالن صدا به وضوح وراحتی قابل شنیدن است یا خیر.با مسول صدا هماهنگ شویم که اگر در طول سخنرانی صد امطلوب نبود وکیفیتش ر ااز داد سریع آنرا اصلاح کند.

 

استفاده از میکروفن

میکروفن برای اکثر سخنرانان یک دغدغه است .اگرجمعی که صحبت می کنید ونزدیک به هم هستید نیازبه میکروفن ندارید واین خوب است چون از بابت اختلال در صدا خیالتان راحت است. درجاهایی که جمعیت زیاد است مجبور هستیم از میکروفن استفاده کنیم. اگر قرار است مدت کوتاهی صجبت کنید استفاده از میکروفن دستی مناسب است. میکروفن را طوری نگه دارید که جلوی صورت شما را نگیرد. ولی اگر قصد دارید به مدت زیاد صحبت کنید  این نوع میکروفن مناسب نیست چون درسخنرانی استفاده از زبان اعضا یا ((boady languageبسیارمهم است و با استفاده از این میکروفن می توانید فقط از یک دست برای صحبت استفاده کنید. بعضی ها هم دوست دارند پشت تریبون بایستند وصحبت کنند در این موارد چون میکروفن روی تریبون قراردارد هردو دست سخنران ازاد است.

 

سایر میکروفن ها

میکروفن های دیگری هم وجود دارد که می توانید در سخنرانی از آنها استفاده کنید.بعضی از میکروفن ها یقه ای هستند وبه یقه پیراهن وصل می شوند. بعضی ها سیم دارند  وبا آن به سیستم صوتی وصل می شوند. این نوع میکروفن اگر سیم بلندی داشته باشد بسیار مناسب است ومشکلی ایجاد نمی کند. صدای رسایی دارد و یکی از بهترین نوع میکروفن هاست.

میکروفن بی سیم

این نوع میکروفن ها سیم ندارند. بعضی از آنها به یقه وصل می شوند وبعضی دیگر دارای یک قلاب هستند که به گوش وصل می شود و میکروفن کوچکی تا نزدیکی دهان می آید.

 

 

به این نکا ت در استفاده از میکروفن توجه کنیم

۱٫ در طول سخنرانی مخاطبین  سوالاتی را ازما می پرسند،چون همه مخاطبان نمی شنوند، بهتر است که یکبار هم توی میکروفن تکرار کنیم تا بقیه حضار هم متوجه پرسش شوند.

۲ در طول سخنرانی امکان داردهراتفاقی بیفتد.قطع برق و تمام شدن شارژمیکروفن نیز یکی از آن اتفاقات است . در این مواقع  باید کاملاخونسردی خود را حفظ می کنیم و همچنان به سخنرانی خود ادامه می دهیم  طوری که نشان دهیم این اتفاق کاملا عادی است تا مشکل برطرف می شود.

۳-فراموش  نکنید که همانطور که میکروفن صدای مارا تقویت می کند، هر صدای دیگری هم که ایجاد شود به همان اندازه تقویت می شود. مانند سرفه کردن،  نفس عمیق ،ورق زدن و …

۴- ما در طول سخنرانی گاهی به حضار و گاهی به پرده نمایش نگاه می کنیم. پس در این حالت بیشتر به سمت چپ نگاه می کنیم. پس میکروفن را باید در سمت چپ بدن بر روی کت یا لباس نصب کنیم.

 

 

لینک سایت

www.rasoolpoor.com

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. رضاحیدری

  سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز
  چقد خوبه به این موضوع پرداختید
  کمتر مراسم و سخنرانی رو دیدم که توی اون سیستم صوتی سالن وبه مشکل نخوره
  امیدوارم روزی این مشکل ریشه کن بشه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *