منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

چگونه یک سخنران ماهر شویم؟

 

 

 

سخنران ماهر کیست؟

مهران یک کارشناس بهداشت است و مجبور است که برای همکاران و مردم کارگاه برگزار کند اما از سخنرانی بیزار است چون موقع سخنرانی ناگهان ترس تمام وجودش را فرامی گیرد صدایش خوب بیرون نمی آید و گاهی مورد تمسخر همکاران قرار می گیرد و این مساله بسیار اورا نارحت می کند.ولی به خاطر کارش مجبور است هر بار این سختی را تحمل کند. او از این مساله غافل است که با آموزش می تواند این کابوس را برای خود تبدیل به لذت کند و این بار برای سخنرانی لحظه شماری کند در ضمن به جای جمع کوچک می تواند در جمع های بسیار بزرگ می تواند به راحتی صحبت کند و اعتبار زیادی کسب کند.

آیا سخنرانی آموختنی است؟

من وقتی در کلاسهایم به افراد می گویم که سخنرانی مثل یک نواختن ساز یا رانندگی یک مهارت است و همه می توانند یاد بگیرند واز آن لذت ببرند تعجب می کنند چون ترس سخنرانی برای بسیاری از افراد بیشتر از مرگ است.

کنفوسیوس یکی از خطیببان بزرگ تاریخ درابتدا لکنت زبان شدیدی داشت اما آنقدر تمرین کرد که هم لکنت را برطرف کرد وهم به یکی از سخنزانان بزرگ تاریخ تبدیل شد.

سخنرانان بزرگ متولد نمی شوند ،سخنرانان بزرگ ساخنه می شوند.

تعریف سخنرانی

سخنرانی لزومآبه معنای صحبت کردن رسمی وخشک در جمع زیادی از افراد نیست،صحبت کردن در جمع چند نفر نیز سخنرانی به حساب می آید .

تدریس یک استاد به دانشجویان،

گزارش کار به مدیر ارشد،

برگزاری یک سمینار،

 معرفی یک محصول

 همه نوعی سخنرانی است.

 

چرا باید سخنران بزرگی شویم؟

شاید بگوییم سخنرانی به چه درد ما می خورد؟ من نمی خواهم نماینده مجلس یا سخنران شوم. اما نیاز به یک نطق موثر درهرجایی می تواند سطح زندگی شما را ارتقا دهد و در آینده نیز با ترفیع و ترقی در شغلتان به آن نیازمند خواهید شد. شاید دو سال دیگر،پنج سال دیگر یا بیشتر.

بیشتر افراد موفق سخنرانان خوبی بودند.

افرادی که مجبورند سخنرانی کنند دو دسته اند:

دسته اول

افرادی که  خوب سخنرانی نمی کنند چون مهارت سخنرانی ندارندوبرای آموزش آن هم اقدام نکرده اند. وقتی که مجبورند سخنرانی کنند با یکی ازسخت ترین کارها روبرومی شوند،شب یا شبهای قبل از سخنرانی خواب وآرامش ندارندو درروز سخنرانی به این فکر می کنند کاش این شغل را نداشتند و یا آنرا عوض می کردند. در هنگام سخنرانی می لرزند،عرق می کنند بعضی ها بیشتراز مرگ ازسخنرانی می ترسند.

دسته دوم

افرادی هستند که  خوب سخنرانی می کنند چون از سخنرانی ترس بسیار کمی دارند یا اصلا نمی ترسند  ،در هر جمعی می توانند حرف خودشان را به خوبی بزنند،مورد توجه و استقبال همه قرارمی گیرند و البته درآمدشان هم به دلیل سخنرانی خوب افزایش می یابد.این افراد یا بصورت ذاتی سخنران خوبی هستند که تعداد آنها بسیارکم است یا این مهارت را کسب کرده اند.

سوال اینجاست آیا می خواهید جزو دسته اول باشید یا دسته دوم

مشخص است می خواهید جزو افراد دسته دوم باشید و به ثروت،محبوبیت واحترام برسید.این کار با آموزش امکان پذیر است. خیلی از افراد باورندارند که با آموزش می توانند به سخنرانی خوبی تبدیل شوند.

برای اینکه به سخنران ماهری تبدیل شویم باید اینکارها را انجام بدهیم.

۱٫تصمیم جدی بگیریم وشروع به کارکنیم.

خود را یک سخنران خوب تصور کنید و ببینید اگر سخنران خوبی شوید و با اعتماد به نفس بالا وقدرت بیان خوب سخنرانی کنید چه امتیازهایی را به دست می آورید؟دوستان جدید،موقعیت جدید،درآمد بیشتر،جایگاه اجتماعی بالاتر.

تا مرد سخن نگفته باشد عیب وهنرنش نهفته باشد.

مهارت خوب صحبت کردن شما را بیشتر از هرمهارت دیگری شمارابه مقام وموقعیت مناسب می رساند. پس باید برای ازبین بردن ترس و خجالت که مانع سخنران شدن خوب است تصمیم جدی بگیرید واقدام کنید.

 

 

۲٫اعتماد به نفس پیدا کنید وبه خودتان با ور داشته باشیم.

بزرگترین مانع ما برای پیشرفت درهرکاری خود ما هستیم.ما باورهایمان را زندگی می کنیم تازمانیکه به توانایی های بالایمان واقف نباشیم وباورنداشته باشیم که می توانیم سخنران خوبی شویم هرگزنمی توانیم به سخنرانی خوبی تبدیل شویم. من سخنران خوبی را می شناسم که خودش می گفت سخنرانی من در اول اصلا خوب نبود اما با خود باوری وتمرین توانست به سخنران بزرگی تبدیل شود.اعتماد به نفس بالا درهرکاری باعث موفقیت می شود.دائما روی بهبود خودمان کارکنیم واز هرفرصت کوچک یا بزرگی برای سخنرانی کردن وافزایش این مهارت استفاده کنیم.

۳٫در مورد موضوع اطلاعات جمع کنید وخودمان را آماده کنیم.

برای ارایه یک سخنرانی خوب باید ازقبل خودمان را آماده کنیم. آماده نشدن برای کاری یعنی آماده شدن برای شکست. این اشتباهی است که بیشتر سخنرانان مرتکب آن می شوند وفکرمی کنند که سخنرانی نیاز به آماده شدن ندارد ودرموقع سخنرانی فکر می کنند اما وقتی که سخنرانی را شروع می کنند عوامل طبیعی سخنرانی مثل استرس ،جو محیط باعث گیجی سخنران می شود و سخنران به کوری تبدیل می شود که می خواهد کورهای دیگر را راهنمایی کند. اگردر مورد موضوع اطلاعات کافی را کسب کرده باشید و به نظم وترتیب داده وتمرین کرده باشیم با اقتدارواعتماد سخنانتان را بیان می کنیم.

۴٫با اقتداروشهامت اقدام کنیم

اگر لبخند بزنیم شاد می شویم حتی اگر ازاول شاد هم نباشیم چون ادای آنرا درمی آوریم.پس موقع سخنرانی اگرمی خواهیم به شهامت واقتداربرسیم این طور وانمود کنیم که از سخنرانی لذت می بریم نفس عمیقی بکشیم با لبخند جلوبرویم ومحکم واستوارگام برداریم.اگر قلبمان تند تند می زندودچار استرس شده ایم خونسردی خود را حفظ کنیم.صاف بایستیم وبه چشمان آنها نگاه کنیم وطوری صحبت کنیم که انگارآنها خواهر وبرادرهای کوچک وعزیز ما هستند.

۵٫ترس وشرم را کنترل کنیم

خیلی ازفرصتها را در زندگی به خاطر ترس وشرم بیش از حد از دست می دهیم که سخنرانی یکی از آنهاست. به گذشته برنگردیم که این ترس وشرم از کجا آمده است به حالا فکر کنیم که با اصلاح رفتارمان می توانیم آینده مان را بهتر کنیم. برای کنترل شرم وترس در سخنرانی

 اول باید دیدگاهمان را عوض کنیم.

یعنی تصورغلطی که از طرز فکر دیگران نسبت به خودمان داریم را متوقف کنیم وتصورات خوب را جایگزین کنیم .مثلا به جای اینکه بگوییم همه فکرمی کنند چقدر بدسخنرانی می کنم بگوییم همه فکر می کنند که سخنرانی من خوب است.

 خودگویی خوبی با خودمان داشته باشیم وخودمان را سرزنش نکنیم.

 درمحیط سخنرانی کاری انجام دهیم مثلا صندلی را جابجا کنیم،چیزی بنویسیم یا پنجره ای را بازکنیم که احساس کنیم در خانه خودمان هستیم وبر محیط تسلط داریم.

 ۶٫تمرین تمرین وباز تمرین

 

مهمترین عامل که کمک می کند درسخنرانی اعتماد به نفس بالایی پیدا کنیم و مسلط شویم تمرین است. هراندازه تمرین کنیم وتجربه موفقی داشته باشیم ترس واضطراب مغز کمتراست.پس از آماده کردن مطلب در جمع های کوچک مثل خانواده یا هرجای دیگری می توانیم آنرا اجرا کنیم.تمرین جلوی آینه ودوربین هم بسیار کمک می کند تا اشکالات را برطرف کنیم و تسلط پیدا کنیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *