منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

چگونه متن سخنرانی را بنویسیم؟

چگونه متن سخنرانی بنویسیم؟

واقعیت این است که بیشتر افراد دوست دارند که متن سخنرانی را بنویسند چون از این ترس دارند که مطالب یادشان برود و سخنرانی بدی داشته باشند. دربعضی از موارد نوشتن سخنرانی لازم است مثلا برای یک قرارداد حقوقی یا مالی  یا سیاسی مهم که اگر یک اشتباه یا لغزش زبانی رخ دهد عواقب بدی به دنبال داشته باشد اما در بیشتر موارد نوشتن متن لازم نیست چون با عث می شود که کیفیت سخنرانی را پایین بیاید اما اگر به هرحال تصمیم گرفتید که سخنرانی را بنویسید این نکات را رعایت کنید.

۱٫خودمان متن را بنویسیم.

چندی پیش در یک سخنرانی  مدیر تازه کاری که ظاهرا” خودش متن را ننوشته بود و در سخنرانی دچار استرس شده بود اکثر کلمات (ز)  را با (ر) می خواند و این کار با عث شد که هم استرسش بیشتر شود هم از ارزش واعتبارش کاسته شود. سعی کنیم متن را خودمان وبا ادبیات خودمان بنویسیم. اگر ازقبل به نوشتن وپیاده کردن ایده هایتان روی کاغذ یا ورد عادت داشته باشید این کار برایتان راحت تر است. سعی کنید مثل زمانی بنویسید که دارید یک گزارش را می نویسید.

 

 

۲٫از بارش افکار استفاده کنیم.

اول موضوع و هدف سخنرانی را واضح بنویسیم و سپس در چند دقیقه هر موضوع مرتبطی به ذهنمان رسید بنویسم بعد مطالبی را که به نظرمان ضروری و مهم نیست الک کنیم سپس موضوعات را دسته بندی کنیم .در آخر برای هر موضوع مطلب بنویسم. در مرحله ویرایش نهایی موضوعات کم اهمیت یا اضافی را حذف کنیم.

۳٫متن را به زبان روان و محاوره ای بنویسیم.

اگر موضوع سخنرانی خیلی رسمی نیست سعی کنیم آنرا به زبان ساده ومحاوره ای بنویسیم. البته تاحدی که متن بی ارزش نشود. ازجملات کوتاه وساده استفاده کنیم و سعی نکنیم که جملات بلند استفاده کنیم.تاجایی که امکان دارد از کلمات ساده و روان و همه فهم استفاده کنیم. البته باید مخاطب ها را در نظر بگیریم و این کاربا مخاطبان متناسب باشد. برای مثال اگر مخاطبان از مدیران ارشد یک سازمان هستند که همه تحصیلات عالی درحد فوق لیسانس و بالاتر دارند نباید طوری مطالب را ارائه کرد که برای آنها جذابیت نداشته باشد. ولی درکل بیشترافراد یک سخنرانی ساده وروان را ترجیح می دهند تا یک سخنرانی سنگین که مغز را خسته کند

۴٫از کلمات اختصاری استفاده کنیم.

تصور کنید که جمعی ازهمکاران ودوستان با ارزش وعزیز صحبت می کنید.از کلمات اختصاری استفاده کنید.مثلا به جای اینکه مثل افراد عصا قورت داده رسمی وخشک صحبت کنیم وبگوییم این شما هستید که به این دستاورد خارق العاده و بدیع دست خواهید یافت، بنویسید این شمایید که به نتیجه خوب می رسید. به جای ما هستیم، بگوییم ماییم.

 

 

 

 

۵٫ازچاشنی ها استفاده کنید.

 اگر به ما بهترین قورمه سبزی رابدهند و چاشنی نداشته باشد لذت ندارد.تصور کنید قورمه سبزی بی نمک وادویه یا پرازچاشنی های خوشمزه همراه با سبزی تازه ونوشیدنی خوب.  کدامیک را ترجیح  می دهید خوب مشخص است مورد دوم و مطمئنا” الان دهنتان آب افتاده است. برای جذاب شدن سخنرانی تان حتما از چاشنی های لازم در سخنرانی استفاده کنید. مثل داستان ،طنز ،مثال ،نقل قول وغیره. این کار باعث می شود جذابیت در سخنرانی به شدت بالا رود و این احساس که از روی نوشته سخنرانی می کنید خیلی کم شود

۶٫ متن را خوب شخم بز نیم.

پس از نوشتن متن چند بار آنرا بخوانیم.البته اگر متن را با خط خوانا بنویسید یا ترجیحا” آنرابایک فونت زیبا ودرشت مثلا سایز ۱۸ تایپ کنیم خیلی بهتر است.سپس مواردی که ظاهرا” اضافی است حذف ومواردی که نیاز است اضافه کنیم.آنقدر متن را تمرین کنیم که درموقع سخنرانی کاملا”برمتن وسطرهای آن مسلط باشیم.در موقع تمرین کاملا”مخاطبان را تصور کنیم و تا جایی که امکان دارد با آنها ارتباط چشمی برقرار کنیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. احمدرضا فاضلی

  با سلام و احترام
  نوشتن متن سخنرانی یکی از مهمترین های فعالیت های سخنرانی می باشد که شما در این مقاله مورد یررسی قرار داده اید.
  در مقالات بعدی اگر هر موضوعی را بیشتر توضیح دهید بسیار عالی میشود
  موفق باشید

  پاسخ
 2. حسین رسولی

  مطالبتون عالی هستند،فقط باید خیلی تمرین و خیلی زحمت بیشتری بکشیم تا بهترین ها را یاد بگیریم.
  ممنونم از مقاله و متن های عالی تون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *